Chcesz kupić lub sprzedać nieruchomość? Skontaktuj się ze mną

Jak kupić nieruchomość? 13 wskazówek!

Kupujcie ziemię, bo, już jej nie produkują — Mark Twain
Największe fortuny w Ameryce zbudowano na inwestycjach w grunty — Rockefeller
Nieruchomości to najbezpieczniejsza inwestycja — Roosevelt!

To tylko trzy spośród wielu słynnych cytatów na temat nieruchomości. Nie wiem, jak wygląda Wasz feed, ale ja, kiedy odpalam Instagram, widzę rzeszę doradców, którzy zachęcają do inwestowania w mieszkania pod wynajem, w grunty, czy flipowanie. Inni tłumaczą, gdzie nie popełnić błędu, albo jak tanio kupić czy urządzić mieszkanie dla rodziny! Mamy cały przekrój ekspertów.

W ciągu kilku lat przeszedłem kilkadziesiąt inwestycji, więc siłą rzeczy nabyłem trochę wiedzy praktycznej.

Każdy nabywa mieszkanie czy dom z innego powodu. Jedni dla siebie, inni dywersyfikują oszczędności. Niezależnie od celu inwestycji, zapamiętaj tych kilka rad.

1. Jak kupić nieruchomość. Pieniądze

Określ swój budżet! Tylko rząd może sobie dodrukować pieniądze, kiedy ma ich za mało. Jeśli mieszkanie jest do remontu, to musisz mieć na to środki. Do tego dolicz jakieś 5% na nieprzewidziane wydatki, które i tak się pojawią.

2. Zadaj sobie pytanie o cel.

Kwestia trywialna, ale dość istotna. Kupując mieszkanie dla siebie, warto myśleć perspektywicznie. Planujecie powiększenie rodziny? Może więc lepiej wybrać inną lokalizację, ale mieć większy metraż? Zaczynając przygodę z najmem, też musicie mieć wizję tego, jak i komu chcecie lokal wynajmować. Nie wszędzie mamy głód mieszkań. Do tego niezbędne będzie rozeznanie na rynku i podstawowa wiedza. Najpierw myśl, potem działaj!
A przy najmie patrz na cyferki, a nie czy nieruchomość ci się podoba. Nie będziesz tam mieszkał.

3. Jak kupić nieruchomość? Patrz oczami wyobraźni.

Nie bądź jak typowy oglądacz. Nie daj się zwieść ładnemu home stagingowi, ale z drugiej strony postaraj sobie wyobrazić, jak ładnie może wyglądać mieszkanie po generalnym remoncie.

Jest za mało pokoi? Układ nie taki? Postaraj się szukać rozwiązań. Może w prosty sposób można poprawić znacząco układ? W ten sposób wyprzedzisz innych i zobaczysz coś, czego nikt inny nie zobaczy.

4. Nie zagłuszaj czerwonych lampek w głowie.

Widzisz porozwalane puszki na klatce? Pomazane mury? Podrapane ściany? O wspólnocie lub spółdzielni ciężko powiedzieć pół dobrego słowa? Jest wysoki czynsz, a remontów brak?

Nie tłumacz sobie w głowie wad, jeśli nie idzie za tym upust cenowy i sytuacja dla Ciebie komfortowa.
Zdejmij różowe okulary, pomyśl na spokojnie czy rzeczywiście sprzedający ma tłumy chętnych czy jest to jedynie próba manipulacji.

5. Sprawdź otoczenie

Może obok jest sklep monopolowy, działający całą dobę? Może blok socjalny? Może masz widok na przedszkole? Sprawdź otoczenie i postaraj się wyobrazić sobie, jak będzie ono wyglądało w innej porze roku.

6. Naucz się czytać księgę wieczystą.

Już kiedyś mówiłem, że akt własności nie czyni z jego posiadacza aktualnego właściciela nieruchomości. Sprawdzaj księgi wieczyste, bo one powiedzą ci prawdę o aktualnej sytuacji mieszkania — hipotece, służebnościach i tym podobnych.

Chyba że księga nie jest założona. Wtedy to spółdzielnia będzie miała całą niezbędną wiedzę, którą normalnie znalazłbyś w księdze wieczystej.

Oferty z wszystkich portali nieruchomości w jednym miejscu! Znajdź wymarzony dom, mieszkanie, działkę czy biuro w kilka sekund!
Sprawdź Erevie – polską aplikację, która zmienia rynek nieruchomości!
Wejdź na Erevie.pl!
Aplikacja w sklepie Google Play – >TUTAJ<
Aplikacja w App Store (dla użytkowników Apple) – >TUTAJ<

7. Nieuregulowany stan prawny

Masz gotówkę i na oku mieszkanie w bloku na nieuregulowanym gruncie, bez księgi wieczystej, ale za to w atrakcyjnej cenie? Nie musisz się go obawiać. Co prawda trudno je nabyć na kredyt, ale jeśli kupujesz je dla siebie lub pod wynajem to może być dobra okazja.
Temat omówiłem szerzej w jednym z poprzednich odcinków, który wyświetla się na dole ekranu.

8. Jak kupić mieszkanie? Doradca nie gryzie

Masz na wkład własny, a resztę chcesz kredytować? Najpierw idź do doradcy kredytowego. To o wiele bardziej opłacalne aniżeli chodzenie od placówki do placówki. Co bardzo istotne — nic nie płacisz doradcy. Jego wynagrodzeniem jest prowizja, którą otrzyma od wybranego przez Ciebie banku. Taki ekspert może też pomóc w uzyskaniu lepszych warunków.

9. Wielka płyta się nie rozpadnie

Nie ma co się bać wielkiej płyty. Mieszkania mają swoje wady, ale opowieści o blokach, które zaraz runą to mit. Doglądane przez spółdzielnie bloki, czasem pastelowe, ale solidnie ocieplone na po PRL-owskich osiedlach mogą być fajną i tańsza alternatywą dla deweloperki.

10. Jak kupić nieruchomość? Pamiętaj, że okazje to nie zawsze okazje

Z okazjami w nieruchomościach jest często jak z promocjami na Black Friday — nie wszystko z dopiskiem SUPER OFERTA takie super jest. Jeśli nigdy wcześniej nie kupowałeś nieruchomości, to pamiętaj, że pośpiech jest złym doradcą.

Tym bardziej, że jeśli nie siedzisz na rynku nieruchomości, to będzie Ci niezmiernie ciężko wygrać bitwę o prawdziwe okazje. Jeśli nie wiążesz swojej przyszłości z nieruchomościami to kup na spokojnie fajną nieruchomość w cenie rynkowej i skup się na tym, co przynosi Ci pieniądze.

11. Zapytaj o plan zagospodarowania przestrzennego

Nieważne czy kupujesz działkę pod własny dom, czy traktujesz ją jako inwestycję na przyszłość. Sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego. Nigdy nie wiadomo, czy w bezpośrednim sąsiedztwie w przyszłości nie jest planowana ekspresówka. Rzuć okiem również na studium, jeśli takowe jest.

12. Negocjacje to nie wstyd

Duże pieniądze najłatwiej zaoszczędzić przy dużych zakupach. Wiele osób uważa się, że zbijanie ceny nieruchomości to obciach. Nic bardziej mylnego! Każdy chce kupić poszukiwany produkt jak najtaniej. Masz opry? To pomyśl, ile wysiłku kosztuje cię zarobienie tych pieniędzy. Jak negocjować i czego absolutnie nie mówić sprzedającemu wyjaśniłem w jednym z odcinków już jakiś czas temu.

13. Jak kupić nieruchomość? Zaprzyjaźnij się z agentem nieruchomości

Agent nieruchomości tak samo, jak doradca nieruchomości nie gryzie! Masz takie osoby w swoim otoczeniu? Warto zwrócić się do nich z pytaniem o ofertę. Nawet jeśli obecnie niczego nie mają, mogą zwrócić się do kolegów po fachu z zapytaniem. Paradoksalnie kupując z pośrednikiem, możecie zaoszczędzić, bo wynegocjuje Wam lepszą cenę!

Dobrze się przygotuj!

Jeśli planujesz obejrzeć daną nieruchomość po raz drugi, to dobrze się przygotuj do tego spotkania. Podpytaj sąsiadów o to, jak się im mieszka, zapytaj na grupach facebookowych dedykowanych danemu osiedlu. Oni często prawdę Ci powiedzą. A wynika to z pewnego faktu. Jako naród uwielbiamy narzekać. Oczywiście też nie bierz wszystkiego za pewnik i kolejne osoby podpytuj o wady usłyszane wcześniej.

Wszystkie wskazówki są efektem moich doświadczeń. Być może Wy macie inne doświadczenia, którymi chcecie się podzielić z przyszłymi nabywcami nieruchomości.
Sekcja komentarzy tradycyjnie jest Wasza. Pamiętajcie, aby dać suba. Liczę też na łapkę w górę.

Przeczytaj też: Najdroższe nieruchomości świata. Zobacz, ile można wydać!

Krzysztof Świaniewicz
Krzysztof Świaniewicz Autor
Stworzyłem tego bloga, aby dzielić się moimi spostrzeżeniami i doświadczeniem z innymi ludźmi.

Podziel się artykułem na:

koperta
ZAPISZ SIĘ
do naszego newslettera i odbierz darmowy ebook "Kupno mieszkania od A do Z"!